T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Ermenek Mustafa-Ayşe Karpuzcu İlçe Halk Kütüphanesi

Tarihçe

HAKKIMIZDA

Tarihçe

Ermenek ilçe halk kütüphanesi 1968  yılından 1981 yılına kadar ilçemizde bulunan Tol Medrese’de hizmet vermekte iken ilçe sakinlerinden Mustafa ve Ayşe Karpuzcu anısına çocukları  Nevzat Karpuzcu, Nazım Karpuzcu, Nazmiye Gürgen, Nezahat Keleşoğlu tarafından 1976 yılında yapımına başlanarak 1981 yılından buyana Mustafa ve Ayşe Karpuzcu İlçe Halk Kütüphanesi  olarak hizmete açılmıştır. Kütüphane tek katlı olup, 2 salon, 2  depo  ve küçük bir idare odasından oluşmaktadır.

Amaç

Halk kütüphaneleri : cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil farkı gözetmeksizin her kesimden kullanıcıya, her türlü kütüphane materyalini çeşitli iletişim yolları ile ücretsiz hizmete sunarak onlara ömür boyu eğitim ve boş zaman değerlendirme imkanı verir. Ayrıca toplumun ekonomik, sosyal, kültürel ve teknik kalkınmasını destekler. Ülke içi ve dışı kütüphanelerle, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak bilgi akışını sağlar.

Görevlerimiz

· Çeşitli kültürel faaliyetler düzenlemek ve programını hazırlamak,

· Çevresinde ve bölgesinde bulunan eğitim-öğretim, sanat ve kültür kuruluşları ile işbirliği yapmak ve kütüphane hizmetlerini yaygınlaştırmak,

· Ödünç kitap verme sistemini oluşturarak okuyucuların bu hizmetten ücretsiz faydalanmalarını sağlamak,

Koleksiyon

Kütüphanemiz 25.000 üzerinde cilt, kitap ve süreli yayından oluşan koleksiyonu ile Karaman’ın en büyük ilçe halk kütüphanesidir.